Skip links

Napínacie stropy alternatíva k sadrokartónovým stropom

Pozostávajú z tenkého polymérového filmu, ktorý sa napína a prichytáva k špeciálnym profilom alebo lištám pripevnením po obvode stropu. Plachty sa vyrábajú z ľahkého a tenkého elastického plátna, zvyčajne z polyvinylchloridu. Napínacie stropy sú ideálnym riešením ako pre novostavby, tak aj pre renováciu priestorov. Ide o moderný a estetický spôsob dokončenia stropu v interiéri.

Napínacie stropy ponúkajú neobmedzené možnosti použitia

V úvode sme spomenuli, že PVC (polyvinylchlorid) je zvyčajne hlavný materiál, ktorý sa používa pri výrobe napínacích stropov. PVC plachty sú elastické, odolné a majú dlhú trvanlivosť. 

Môžete si vybrať farbu – napínacie stropy ponúkajú mnoho možností od neutrálnych farieb po výrazné farby, povrchovú úpravu – matný alebo lesklý povrch, tvar, vzory a textúry, čo umožňuje vytvoriť požadovaný vizuálny efekt.

 

Napínané stropy možno použiť v rôznych typoch priestorov, od obývačiek až po komerčné budovy.

Pokiaľ ide o byty alebo rodinné domy, napínací strop môže byť inštalovaný v obývačke, spálni, kuchyni alebo kúpeľni. Možno ho použiť nielen na realizáciu tradičného plochého stropu, ale aj v podkroví, vrátane zvislých záhybov a nepravidelných tvarov. Poskytne moderný a estetický príjemný povrch.

Napínané stropy sú vhodné pre obchody, reštaurácie, hotely, kancelárie, školy, zdravotné a iné inštitúcie, kúpele a wellness centrá, galérie a iné výstavné priestory a ďalšie miesta s verejným prístupom.

Je dôležité zvážiť materiály, farby a textúry napínacích stropov v závislosti od konkrétnych požiadaviek priestoru a jeho určenia.

Montáž napínacích stropov

PVC fólia sa zohrieva a upevní do špeciálnych profilov alebo líšt, ktoré sú pripevnené po obvode stropu. Inštalácia napínacieho stropu je pomerne rýchla, čistá a bezprašná. Pretože si táto inštalácia nevyžaduje žiadne stavebné úpravy, je vhodná nielen pre novostavby, ale aj pre rekonštrukcie priestorov.

Typy napínacích stropov

Napínací strop môže byť:

Matný napínací strop – poskytuje stropu jemný, elegantný a jednoduchý vzhľad, nevytvára odlesk, pripomína prírodné materiály, môže vytvárať dojem prirodzenosti a jednoduchosti, opticky môže zjemniť vzhľad miestnosti, čo je výhodné v prípade, ak chcete dosiahnuť viac príjemnú a relaxačnú atmosféru.

Lesklý napínací strop – interiéru dodá luxusný a elegantný vzhľad, vytvára zrkadlový efekt a opticky zväčší priestor, ladí s moderným aj klasickým štýlom (s nábytkom a ďalšími prvkami v interiéri).

Napínací strop s fototlačou – môže obsahovať rôzne motívy, bohaté detaily a farby, od prírodných scenérií a abstraktných obrázkov po vlastné fotky alebo firemné logo. Takýto strop dáva možnosť vytvoriť osobný, umelecký a jedinečný priestor.

Svetelný napínací strop –  umožňuje integrovať osvetlenie priamo do stropu, vzniká tak výrazný dizajnový prvok, ktorý môže zdôrazniť modernosť a štýl miestnosti.

Perforovaný napínací strop – perforované otvory rôznych vzorov a tvarov umožňujú svetlu a zvuku prenikať cez strop. Vznikne tak nielen vizuálny efekt, ale aj akustická absorpcia. Kombinujú sa s LED svetlami alebo iným osvetlením, čím sa dosiahne atraktívny svetelný efekt. Perforovaný strop pôsobí moderne, čo je vhodné pre moderné interiéry. Môže byť estetickým prvkom v rôznych komerčných a verejných priestoroch.

Akustický napínací strop – obohacuje priestor vizuálne, a zároveň zlepšuje jeho akustické vlastnosti. Je schopný absorbovať zvuk, čo prispieva k zlepšeniu akustiky v interiéri, pomáha eliminovať ozveny a odraz zvuku. Vytvára sa tak tichšie a pohodlnejšie prostredie v rôznych typoch miestností (kanceláriách, divadelných sálach, reštauráciách…). V závislosti od použitých materiálov môže tento druh stropu prispieť k zlepšeniu akustiky a vytvoriť dokonalý interiér pre domáce kino, bar, nočný klub alebo nahrávacie štúdio.

Odborná rada zo spoločnosti TOPCEILING s. r. o.

1. Čo sú napínacie stropy?

Napínacie resp. napínané stropy sú moderné stropné systémy, ktoré sa skladajú z tenkého elastického materiálu, obvykle z PVC fólie, ktorá je naťahovaná a napínaná pomocou špeciálnych profilov. Tento proces vytvára hladký a bezšvový povrch, ktorý môže byť použitý na pokrytie existujúceho stropu, alebo ako samostatný stropný prvok.

2. Aké sú výhody napínacích stropov?

Tieto stropy ponúkajú mnoho výhod vrátane rýchlej a čistej inštalácie, širokej škály dizajnových možností, odolnosti voči vlhkosti a jednoduchej údržby. Montáž napínacích stropov je oveľa rýchlejšia a jednoduchšia v porovnaní so sadrokartónom. Nevyžaduje mokré procesy, ako je sušenie omietky alebo nanesenie farby. Napínacie stropy vytvárajú hladký a bezchybný povrch bez viditeľných spojov alebo nerovností, čo dáva miestnosti elegantný a moderný vzhľad. Sú ideálne pre novostavby aj renovácie a môžu byť použité v rôznych typoch interiérov, vrátane domácností, kancelárií, obchodných priestorov a ďalších komerčných zariadeniach.

3. Aké typy napínacích stropov ponúka Vaša spoločnosť TOPCEILING s. r. o. a pre ktorý typ sa zákazníci najčastejšie rozhodujú?

Napínacie stropy ponúkajú široký výber dizajnových možností, vrátane rôznych farieb, textúr, vzorov a dokonca aj možnosti fototlače. To umožňuje väčšiu kreativitu a individualizáciu interiérov. Napínané stropy sú k dispozícii v rôznych variantoch, z ktorých niektoré sú častejšie používané ako iné. Medzi najčastejšie typy napínacích stropov patria tzv. Matné stropy, ktoré majú hladký povrch bez lesku a poskytujú klasický vzhľad a na prvý pohľad pripomínajú strop zo sadrokartónu. Ďalej sú to tzv. Lesklé stropy, ktoré na rozdiel od matných stropov majú lesklý povrch, ktorý dokáže odraziť svetlo a vytvoriť elegantný a luxusný vzhľad. Okrem dvoch najčastejšie spomínaných napínacích stropov sa používajú aj Saténové stropy, Texturované stropy, Stropy s fototlačou, ďalej sú to Perforované-Akustické stropy a v neposlednom rade Svetelné stropy. Všetky ponúkané stropné fólie sa vyrábajú v rôznych farebných a dekoračných prevedeniach.

Odbornú radu poskytol pán Marek Čulák zo spoločnosti TOPCEILING s. r. o.

Výhody napínacích stropov

Napínacie stropy si nevyžadujú žiadnu špeciálnu údržbu. Sú veľmi odolné voči vlhkosti, nenasiakavé (nedovoľujú prenikaniu vlhkosti). Odolajú veľkému množstvu vody v prípade vytopenia, po odstránení vody strop môže byť jednoducho vysušený a zachová si pôvodný stav.

ľahko umývateľné – v prípade potreby ich stačí utrieť mäkkou vlhkou handrou alebo jemným čističom. Netreba používať agresívne čistiace prostriedky, aby sa zachovala kvalita povrchu. Napínacie stropy sú odolné voči plesniam, baktériám, sú antistatické (nepriťahujú prach).

Materiál, z ktorého je napínací strop vyrobený, je trvanlivý, pružný, schopný prispôsobiť sa podmienkam, ktoré sa menia, bez trvalej deformácie. Schopný je odolávať bežným teplotným zmenám v interiéri. Bude trvať veľa rokov bez toho, aby bola potrebná výmena napínaného stropu za nový.

Montáž napínacieho stropu je rýchla, nie je potrebné väčšie premiestňovanie nábytku. Na montáž napínacieho stropu profesionáli budú potrebovať niekoľko hodín. Inštaláciu je možné vykonať aj na existujúce sadrokartónové alebo kazetové stropy.

Hoci teoreticky možno montáž vykonať aj svojpomocne, predsa sa odporúča požiadať o pomoc profesionála s potrebnými odbornými vedomosťami a skúsenosťami.

Ak dôjde k poškodeniu, resp. vzniku menších dierok alebo škrabancov na napínanom strope, tie môžu byť opravené pomocou špeciálnej náplne alebo lepiacej náplasti, ktorá je určená na tento účel.

Stropné plátna sú 100-percentne recyklovateľné a majú nízke emisie. Na ich výrobu sa používajú bezpečné a certifikované materiály, ktoré podliehajú prísnym normám, a preto nepredstavujú žiadne zdravotné riziko. 

Pri výbere dodávateľa napínacieho stropu sa treba vyhýbať kúpe lacných a neoverených výrobkov, pretože tie môžu obsahovať nebezpečné látky alebo emisie. Skôr než sa rozhodnete kúpiť a inštalovať nejaký napínací strop, dôležité je skontrolovať certifikáty a posudky odborníkov na bezpečnosť toho-ktorého výrobku.

LED osvetlenie pre napínacie stropy

Napínacie stropy so zabudovaným osvetlením sú výbornou alternatívou ku klasickému centrálnemu osvetleniu a príležitosťou, ako urobiť dizajn interiéru zaujímavejším a modernejším. Takýto spôsob osvetlenia zároveň umožňuje ušetriť peniaze za účty za elektrinu, pretože LED svietidlá patria medzi najekonomickejšie.

Každý napínací strop možno kombinovať s LED osvetlením, ktoré môže byť umiestnené rôznymi spôsobmi, napr. po obvode stropu, lineárne, môžu byť použité LED pásiky pre rôzne svetelné efekty… Je to skvelý spôsob ako vytvoriť pôsobivé, a zároveň mimoriadne estetické stropné osvetlenie v interiéri.

LED svietidlá môžu byť programovateľné. Integrované inteligentné ovládanie umožňuje ľahkú reguláciu osvetlenia a ponúka možnosť vytvárať rôzne svetelné efekty, animácie alebo meniť farby podľa preferencií.

Autor: Daibau